Buty narciarskie – jak je dobierać?
Jeżdżenie na nartach jest jedną z aktywności sportowych, która zyskuje sobie coraz większą popularność. To wspaniały sposób na spędzanie zimowego czasu na świeżym powietrzu i w pięknym górskim otoczeniu. Jeśli uprawiamy ten sport jedynie sporadycznie, to wystarczy nam zapewne wypożyczenie całego sprzętu. Jednak jeżeli mamy zamiar jeździć częściej niż raz do roku, to warto pomyśleć o zakupie własnego. Zwykle wtedy koncentrujemy się na wyborze samych nart i wiązań, jednak równie istotne jest także zwrócenie uwagi na znalezienie odpowiednich butów. Od nich bowiem zależy w dużej mierze komfort naszych nóg oraz wygoda poruszania się na stoku.
Indywidualne dopasowanie
Wybór odpowiednich butów zależy przede wszystkim od tego, jakie mamy oczekiwania i jaki jest nasz cel jeżdżenia na nartach. Jeżeli jesteśmy początkującymi narciarzami albo jeździmy jedynie rekreacyjnie, ciesząc się pięknymi widokami i świeżym powietrzem, to najlepiej kupić buty, które będą dla nas wygodne i miękkie. Natomiast jeśli chcemy stale podnosić nasze umiejętności narciarskie i spędzamy większą część dnia na stoku, to sprawdzą się nam buty sportowe o dużej sztywności. Dzięki wysokiej twardości elementów takiego buta stopa jest odpowiednio przytrzymywana i w efekcie osoba jeżdżąca ma większą kontrolę nad nartami.
Przed samym zakupem buty oczywiście przymierzamy, zwracając uwagę na kilka ważnych parametrów:
- czy stopa jest w wystarczający sposób podtrzymywana przez buty, w tym szczególnie w okolicach śródstopia i pięty;
- czy palce stóp mogą poruszać się swobodnie;
- czy po założeniu buta nie czujemy dyskomfortu, czy coś nas nie ociera albo czy but nie jest zbyt ciasny w niektórych miejscach.
Buty narciarskie po przymierzeniu powinny być wygodne, ponieważ spędzimy w nich wiele godzin na stoku i każde ich niedopasowanie przyczyni się znacznie do zmniejszenia komfortu jazdy. Nie powinniśmy jednak wybierać również zbyt dużego rozmiaru, ponieważ stopa nie będzie w nich wtedy odpowiednio podtrzymywana, co również wpływa negatywnie na naszą jazdę.