Kontakt: +48 511 050 050
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak odpowiednio dobrać buty narciarskie?

2019-10-08
Jak odpowiednio dobrać buty narciarskie?

Sezon narciarski zbliża się wielkimi krokami, jest to więc ostatni gwizdek na skompletowanie swojego sprzętu. Bardzo ważne jest, aby podejść do tematu z rozwagą, ponieważ ekwipunek narciarski zwykle stanowi zakupi na lata. Z tego względu pochopne decyzje mogą się na nas zemścić w samym środku wypadu na alpejskie stoki. Jedną z najważniejszych kwestii jest prawidłowy dobór butów. Sprawdźmy, co zrobić, aby było nam wygodnie, a jazda sprawiała przyjemność.

Buty narciarskie - długość, szerokość i “flex”.

Przed udaniem się na zakupy warto znać wymiary swojej stopy, w szczególności długość. Aby uzyskać możliwie precyzyjny pomiar, można na kartce papieru zaznaczyć dwa skrajne koniuszki stopy i zmierzyć odległość między tymi punktami. Jeśli buty narciarskie mają nam służyć w celu jazdy rekreacyjnej, przy wyborze należy dodać 0,5-1 cm do uzyskanej wartości. W przypadku obuwia sportowego wartością wyjściową powinna być ta uzyskana w pomiarze.

Kolejną właściwością butów narciarskich jest szerokość. Wyłączając sytuacje, w których mamy do czynienia z wyjątkowo szeroką stopą i łydką, to w tym kryterium kierujemy się przede wszystkim stopniem zaawansowania. I tak buty narciarskie do jazdy sportowej zwykle są węższe niż 98 mm, natomiast dla początkujących i średnio-zaawansowanych wartość ta wynosi 100-104 mm i więcej. 

Osobom mniej doświadczonym dużo problemów stwarza tzw. “flex” (z ang. flexibility - giętkość, elastyczność). Flex to po prostu indeks giętkości buta narciarskiego. Im jego wartość jest niższa, tym but staje się bardziej miękki i podatny na dopasowanie. Osobom początkującym zaleca się wybieranie obuwia w przedziale 60-90. Średnio-zaawansowani powinni spojrzeć na ofertę 90-120, natomiast buty do jazdy sportowej osiągają wartości nawet 140. Należy pamiętać, że im bardziej sztywny jest but, tym trudniej w nim o komfort, jeśli więc planujemy spędzać na stokach całe dnie, lepiej nie wybiegać ponad 110 wartości flex. 

 

Pokaż więcej wpisów z Październik 2019
pixelpixelpixelpixelpixelpixel