Kontakt: +48 511 050 050
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak trenować jazdę na nartach, gdy nie ma śniegu?

2019-04-18
Jak trenować jazdę na nartach, gdy nie ma śniegu?

Tegoroczny sezon zimowy już na dobre przeszedł do historii. Miłośnicy jazdy na nartach muszą odłożyć swój sprzęt na kilka kolejnych miesięcy. Nie oznacza to jednak, że powinni całkowicie zaprzestać treningów. Aby w następnym sezonie zimowym być w pełnej gotowości, należy przez cały czas ćwiczyć swoją kondycję. Oczywiście nie oznacza to wcale, że wszystkie swoje oszczędności trzeba przeznaczyć na wyjazdy na lodowiec. Istnieje wiele alternatywnych sposobów na letni trening umiejętności narciarskich.

Trening narciarski bez nart i śniegu

Narciarstwo to dość wymagający sport, który wymaga dobrej sprawności fizycznej. Jednocześnie w naszym kraju warunki pogodowe nieustannie się zmieniają, więc trzeba się nieco postarać, aby zachować ciągłość w treningach. Jest to jednak możliwe za sprawą odpowiednich ćwiczeń oraz innych dyscyplin sportowych, podczas których można trenować podobne umiejętności jak przy jeździe na nartach.

Wiosną i latem narciarze mogą zastąpić narty rolkami. Ruchy na rolkach są praktycznie takie same jak podczas jazdy stylem łyżwowym, podobnie jak zjazdy oraz hamowanie pługiem. Ciekawą alternatywą są też nartorolki, które również umożliwiają trening narciarski, gdy na zewnątrz nie ma śniegu.

Oprócz tego narciarze mogą regularnie uprawiać nordic walking. Jest to dyscyplina, która pozwala skutecznie zwiększyć siłę rąk za sprawą kijków, które używane są podobnie jak kijki narciarskie. Można je zabrać ze sobą niemal wszędzie, więc warto zabrać je ze sobą również na wakacyjny urlop. Najprostszym i najtańszym sposobem na trening poza sezonem zimowym jest bieganie. Oczywiście ruchy są zupełnie inne niż na nartach, jednak regularny jogging pozwala znacząco poprawić wydolność organizmu, dzięki czemu zimą będziesz mógł znacznie dłużej cieszyć się “szaleństwami” na śniegu.

Nie zapominaj o regularnych treningach

Tak naprawdę istnieje bardzo wiele różnorodnych ćwiczeń, które pozwolą ci się przygotować do sezonu zimowego. Przez cały rok warto pracować nad kondycją, kształtując swoją wytrzymałość, siłę i dynamikę. Treningi wytrzymałościowe można realizować poprzez jazdę na rowerze, bieganie, pływanie i trekking. Siłę budujemy poprzez zwiększanie intensywności wysiłku. Dodatkowo warto wprowadzić proste ćwiczenia siłowe, takie jak np. przysiady, pompki, ćwiczenia na drążku i z piłkami balance ball. Z kolei nad dynamiką można pracować podczas gry w squasha lub tenisa.

Nie można też zapominać o jak najczęstszych ćwiczeniach stabilizacyjnych na narty. Jest to istotny element treningu narciarskiego. Podczas wakacji warto więc spróbować aktywności takich jak pływanie na desce windsurfingowej lub wakeboardzie, jazda na longboardzie, wspinaczka czy nawet zabawa ze znajomymi w parku linowym.

Trening narciarski latem może być równie wydajny co zimą, a jednocześnie bardzo często zapewnia mnóstwo frajdy!

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2019
pixelpixelpixelpixelpixelpixel